home     toc     news     email     Linki    
Ostatnia zmiana: 16-01-2007 9:56
Okres powojenny


W okresie powojennym forty przedmościa Różan wykorzystywane były jako magazyny. Przez kilka lat w Forcie I funkcjonowała rzeźnia , od 1968 roku obiekty wykorzystywane były jako hale warsztatów szkolnych Zespołu Szkół. Przybyło kilka budynków szpecących oryginalną, forteczną zabudowę. Przy organizowaniu boiska sportowego dla pobliskiej szkoły, bezmyślnie zasypano część fosy zachodniej. Po zlikwidowaniu szkolnych warsztatów fort przez pięć lat nie miał gospodarza. Był rozkradany i dewastowany [o zmianach tutaj: plany na przyszłość]. Fort II wynajmowano jako teren i pomieszczenia do produkcji przemysłowej. Zniszczenia wałów i fos (zniwelowane wały i zasypane fosy) są tak znaczne, że pierwotny kształt Fortu zaciera się w terenie. W jego granicach powstało wiele współczesnych budowli; magazyny, wiaty, garaże. Fort III zniszczony jest w części podziemnej, ma częściowo zasypane fosy. Przeznaczono go na Centralną Składnicę Odpadów Radioaktywnych. Jak widać z mapy, z fortów przedmościa Różan ma on najciekawszy kształt.


Mapa koszar - kolorem czerwonym zaznaczono obiekty zachowane do naszych czasów.

Fort IV - reduta, istnieje w połowie. Ocalała jej część po prawej stronie drogi wiodącej do starego mostu na Narwi. Lewa część reduty została doszczętnie zniszczona podczas niwelowania terenu pod fundament przekaźnikowej wieży telewizyjnej. O zachowaną (w dość dobrym stanie), prawą część reduty, jak i o pozostałe, wcześniej wymienione forty nikt nie dba (mimo iż są wpisane do rejestru zabytków i teoretycznie otoczone "opieką" prawa). Cały czas postępuje ich dewastacja i niszczenie. Dwa lata temu, osoba dzierżawiąca teren sąsiadujący z ocalałą połową reduty, zniwelowała część jej fosy... i nic!

Może będzie budować drugą wieżę?

Z budynków koszarowych do czasów współczesnych zachowały się dwa obiekty - dwurodzinny parterowy dom dla kadry i (w znacznie zmienionej bryle) wybudowany przez Polaków tuż przed wojną duży budynek koszarowy (patrz: mapka powyżej).


Roshan Bridgehead


Fortification de Rozan


Festung Rozan


Le fortificazioni di Rozan
Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan

nasz mapa działania mapka multimediów walczymy na polu przegrywania kaset - gopv olsztyn - brykiet drzewny hurt - budowa domu grójec - peugeot rzeszów© Wiesław Łaskarzewski 2001-2010, projekt i wykonanie WiTEK.